Co zrobić, jeśli konto zostało zablokowane z powodu podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy?

Rekomendacja dr Thomasa Schulte z powodu dużego doświadczenia i udanych procesów sądowych, np. artykuł na okładce w czasopiśmie „Capital“, wydanie 07/2008.

Spis treści

Co zrobić, jeśli konto zostało zablokowane z powodu podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy?

ViaBuy Bank / Crosscard S.A. – Co zrobić, gdy konto zostanie zablokowane z powodu podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy – wywiad z Valentinem Markusem Schulte, ekonomistą i studentem prawa.

Współpraca europejska bardzo ułatwia konsumentom i przedsiębiorcom prowadzenie interesów w ramach wspólnego obszaru gospodarczego, nawet ponad granicami państw.

Rachunki bieżące są często blokowane i unieważniane z powodu podejrzeń o pranie brudnych pieniędzy. Konsumentom grożą koszty i niedogodności, a ponadto istnieje problem polegający na tym, że niemieccy konsumenci często nie wiedzą, z kim mogą się kontaktować w europejskich bankach. Wywiad z Valentinem Markusem Schulte, ekonomistą i studentem prawa w kancelarii adwokackiej Dr. Thomas Schulte, Berlin.

ABOWI: Dzień dobry, Panie Schulte, proszę krótko wyjaśnić, czym właściwie jest pranie brudnych pieniędzy?

Valentin Markus Schulte: Z praniem brudnych pieniędzy mamy do czynienia wtedy, gdy nielegalnie wytworzone pieniądze są wprowadzane do legalnego obiegu pieniężnego. Jest to przestępstwo karne zgodnie z § 261 StGB.

ABOWI: Do czego służy pranie brudnych pieniędzy?

Valentin Markus Schulte: Należy ukryć pochodzenie funduszy. Utrudnia to organom ścigania powiązanie funduszy z działalnością przestępczą.

ABOWI: Konkretnie chcielibyśmy teraz porozmawiać o blokadzie konta w Crosscard S.A. Ten luksemburski bank prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Viabuy. Jak to jest, że obywatele niemieccy mają konta w Luksemburgu?

Valentin Markus Schulte: To może mieć kilka powodów. Z jednej strony obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie posiadać rachunki w innych państwach członkowskich, oczywiście ta droga biegnie w dwie strony. Firmy europejskie mogą sprzedawać i reklamować swoje produkty na terenie całej UE.

ABOWI: Co się dzieje, gdy bank luksemburski podejrzewa pranie pieniędzy i na jakiej podstawie to podejrzenie jest wysuwane?

Valentin Markus Schulte: Konto zostaje zamrożone, a podejrzenie zostaje przekazane do odpowiedzialnego urzędnika ds. prania brudnych pieniędzy w Luksemburgu. Dziś podejrzenia padają głównie na algorytmy. Przykładem mogą być duże depozyty gotówkowe lub podejrzane transakcje płatnicze z osobami trzecimi.

ABOWI: Co mogą zrobić osoby poszkodowane po zablokowaniu konta?

Valentin Markus Schulte: Osoby dotknięte tym problemem są zazwyczaj bardzo zszokowane, gdy np. ich karta kredytowa nie działa już na stacji benzynowej. Powinni oni teraz niezwłocznie zlecić adwokatowi, który skontaktuje się z bankiem i złoży odwołanie od tej decyzji zgodnie z § 9-3 luksemburskiej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Zostanie ona następnie przekazana do właściwego sądu, który dokona kontroli decyzji.

ABOWI: Jak te decyzje zwykle się kończą?

Valentin Markus Schulte: Doświadczenie pokazuje, że banki i pełnomocnik ds. prania brudnych pieniędzy regularnie przesadzają z reakcją. Lepiej jest zablokować zbyt wiele kont niż zbyt mało. W większości przypadków podejrzenie jest całkowicie bezpodstawne i sąd niezwłocznie znosi blokadę, pieniądze mogą być wypłacone.

V.i.S.d.P.:

Valentin Markus Schulte
Ekonomista / stud. jur.

Kontakt:

Dr. Thomas Schulte Kancelaria Prawna
Malteserstraße 170
12277 Berlin

Telefon: +49 30 221922044
E-mail: valentin.schulte@dr-schulte.de

Kancelaria Dr. Schulte Rechtsanwälte od 1995 roku z powodzeniem prowadzi działalność w zakresie prawa cywilnego, koncentrując się na prawie Internetu, reputacji i konkurencji. Reprezentuje ona interesy inwestorów indywidualnych w całych Niemczech. Dodatkowa informacja o nadawcy z lokalizacją biura znajduje się w nadruku na stronie www.dr-schulte.de.

[copyrighthinweis]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest