Publikacje prawne kancelarii Dr. Thomas Schulte i wspólnicy

Data wstawienia: 12.02.2016

UWAGA! PILNE!

Obca osoba podszywa się pod kancelarię Dr. Schulte & Partner próbując wyłudzić pieniądze, rzekomo na poczet pozwu zbiorowego poszkodowanych J&J GROUP INSURANCE FINANCIAL CAR FLEET MANAGEMENT GROUP Sp. z o.o. Wiadomości o takiej i podobnych treściach nie są autorstwa naszej kancelarii.

Ktoś podszywa się tutaj pod kancelarię i próbuje wyłudzić pieniądze.Prosimy nie wpłacać żądanej kwoty na podane konto. Nie jest to konto kancelarii! Kancelaria Dr. Schulte & Partner podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki prawne.


Autor:
Adwokat Dr. Thomas Schulte

Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Dr. Thomas Schulte
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: partner

Biuro:
Joachimstaler Straße 20
10719 Berlin
Telefon: +49 30 71 52 06 70
Fax: +49 30 71 52 06 78
Email: dr.schulte@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Dr.-Thomas-Schulte.html

Asystentka:

- Główna sekretarka, Pani Antje König ( a.koenig@dr-schulte.de )
Telefon: + 49 30 22 19 22 012

Dziedziny prawa:

 • Prawo rynku kapitałowego i lokat kapitałowych
 • Prawo bankowe i nadzoru bankowego
 • Prawo inwestorów i konsumentów
 • Prawo spółek
 • Prawo pracy
 • Prawo handlowe i gospodarcze (rozpoczęcie działalności gospodarczej, obsługa spółek)
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzony w 1966 roku w Papenburg/Ems
 • Studia na Uniwersytetach w Bayreuth oraz w Berlinie
 • Ekonomista bankowiec
 • Adwokat od 1995 roku
 • Praca doktorska z zakresu Europejskiego Prawa Administracyjnego (Europäisches Öffentliches Recht)
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin)
 • Członkostwo w Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego / Polish Motorboat and Water Ski Association

 • Języki: niemiecki, angielski

Opis:

Po maturze i następnie nauce bankowości w Deutsche Bank AG mecenas Dr. Thomas Schulte studiował prawo w Berlinie i Bayreuth. W 1995 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych pracą z zakresu prawa europejskiego.

Obok głośnych wyroków przeciwko bankom, towarzystwom ubezpieczeniowym oraz innym znanym firmom, skupia się on godny zaufania doradca na średnich oraz dużych przedsiębiorstw, jak i rodzinach. W kręgu jego działalności znajdują się zwłaszcza prawo bankowe i rynków kapitałowych, prawo cywilne, ochrona konsumentów, prawo upadłościowe, internetowe jak również doradztwo przedsiębiorstwom.

Rozwijana przez nas koncepcja kompleksowego i całościowego doradztwa jest przez Dr. Schulte konsekwentnie realizowana. Bycie adwokatem oznacza dla niego nie tylko powierzchowne rozwiązywanie problemów prawnych naszych klientów. Jego celem jest raczej pokazywanie podczas indywidualnego doradztwa wszelkich kierunków i możliwości w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na przyszłość.

Obok wysokiej jakości pracy dla naszych klientów leży mu także szczególnie na sercu ciągłe dokształcanie się. Zaangażowanie, wspieranie i wytrwałość to cechy, które go charakteryzują. O Dr. Schulte i jego zespole donosi wiele renomowanych agencji prasowych.


Data wstawienia publikacji:
2016-02-12
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Data wstawienia: 11.08.2015

Zdjęcia erotyczne w internecie - prawa osób pokrzywdzonych przy publikacji osobistych zdjęć bez zgody

Miejsce przestępstwa: Internet. Publikacja własnych bądź obcych zdjęć w internecie - przestępstwo? Prawo do własnego wizerunku - komentarz Dr. Thomas Schulte z Kancelarii DrSchulte und Partner Rechtsanwälte mbB.

Internet nie zapomina

Jeszcze gorzej, kiedy na stronach internetowych, blogach bądź na portalach społecznościowych tj. facebook można znaleźć osobiste dane czy bardzo osobiste zdjęcia. Najlepiej oczywiście chronić się zwracając uwagę na to co publikuje się w internecie. 95 % domostw w Niemczech posiada komputer bądź laptop i z tego 79,1 % Niemców jest regularnie online (ok. 5,9 dni w tygodniu). Statystyki wskazują również, że coraz więcej osób w internecie „googluje” potencjalnego partnera biznesowego, pracownika, najemcy, zanim rozpocznie z nim współpracę. Dlatego obraz w internecie powinien być nienaruszony również w związku ze zdjęciami. Tym bardziej niezręcznie, kiedy w internecie pojawiają się np. nagie zdjęcia, które oczywiście spowodują, że odpowiednio zmieni się reputacja mogąc nawet spowodować koniec kariery zawodowej. Dlatego horrorem okazała się sytuacja pewnej 17 latki, która  pozowała  do zdjęć  intymnych ze swoim chłopakiem, po czym uprawiała z nim seks filmując całą sytuację. Po zakończeniu związku film pojawił się w internecie.

Prawo do własnego wizerunku oraz zdjęć

Prawo do własnego wizerunku stanowi jeden z najważniejszym elementów praw osobistych do rozwoju i ochrony własnej osobowości (Trybunał Sprawiedliwości, wyrok z dnia. 07.02.2012, syg.akt 40660/08). Wykonanie zdjęć bez zgody stanowi również w zamkniętych pomieszczeniach przestępstwo (kara pozbawienia wolności do 1 roku), jeśli z tego powodu zostaną naruszone osobiste dziedziny i płaszczyzny życia, np. przy zdjęciach pod prysznicem czy w trakcie stosunku.

Publikacja obcych zdjęć

Nawet jeśli ktoś wykona zdjęcie za zgodą drugiej osoby może popełnić przestępstwo, kiedy dalej już bez kolejnej zgody publikuje zdjęcia, choćby w internecie - narusza tutaj prawo zgodnie z  § 3 ustawy o prawie autorskim. Wyjątki do tego stanowią jedynie wg  § 23 ustawy o prawie autorskim zdjęcia osób historii współczesnej, osób stanowiących kulisty do krajobrazu czy zdjęcia zebrań publicznych demonstracji.

Zdjęcia osób publicznych

Jeśli chodzi o zdjęcia osób publicznych to panuje tutaj zasada trzech stopni: jeśli osoba pojawia i porusza się w miejscach publicznych, interes informacyjny ludności jest z reguły potwierdzany i zdjęcie może zostać opublikowane. Jeśli osoba publiczna znajduje się w miejscu, które jest odosobnione jest wtedy chroniona, tak że zdjęcia bez jej zgody nie mogą być publikowane. Dobrym przykładem jest tutaj na przykład ślub takiej publicznej osoby, kiedy próbuje się za wszelką cenę odizolować od dziennikarzy. Zdjęcia, które dotyczą sfery intymnej jak np. nagie zdjęcia nie mogą zostać publikowane bez zgody.

Prawa przy nielegalnej publikacji zdjęć

Jeśli mimo to dojdzie do publikacji: osoba dotknięta może żądać usunięcia czy zadośćuczynienia w związku z naruszeniem jej dóbr osobistych.

Dr. Thomas Schulte z Kancelarii DrSchulte und Partner Rechtsanwälte mbB w Berlinie radzi: „Ochrona własnego wizerunku jest bardzo ważna. Radzę wszystkim aby zwracać uwagę na swoją sferę prywatną w internecie, na przykład poprzez poszukiwania własnej osoby w google - zdjęcia, czy poprzez ochronę własnych zdjęć na swoim prywatnym komputerze poprzez firewall. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji tj. u Jennifer Lawrence, której nagie zdjęcia pojawiły się w internecie. Jeśli zdjęcia już raz pojawią się w internecie ich usunięcie jest procesem zawsze długotrwałym i skomplikowanym.”

Zdjęcia-erotyczne-w-internecie

Zusammenfassung auf Deutsch:


Sexbilder im Internet - Rechte bei ungefragter Verwendung persönlicher Fotos


Tatort Internet: Verbreitung eigener und fremder Bilder – Straftat? Recht am eigenen Bild – von Privatdozent, Rechtsanwalt und Strafrechtler Dr. Erik Kraatz

Das Internet vergisst nichts. Dies ist umso schlimmer, wenn sich auf Webseiten, Blogs oder in den Sozialen Netzwerken wie auf Facebook persönliche Daten und anstößige Fotos befinden. Achtsamer Umgang ist der beste Schutz, gerade auch im Internet und bei Social Medien. Denn in 95 % aller Haushalte gibt es einen Computer oder laptop und nach einer aktuellen Umfrage sind 79,1 % der Deutschen online (ca. 5,9 Tage die Woche). Statistiken zeigen auch, dass mehr Menschen ihren potenziellen Arbeitnehmer, Mieter oder Geschäftspartner zunächst googeln, bevor Sie Vertragsbeziehungen eingehen. Der Ruf im Internet sollte daher stimmen. Auch im Hinblick auf Bilder.

Umso peinlicher, wenn im Internet etwa Nacktbilder auftauchen, die einem schnell einen gewissen Ruf anhaften und damit auch den aussichtsreichen Beförderungsjob zu Nichte macht. Wie ein Alptraum war es daher auch für eine 17-jährige Jugendliche, die von ihrem Freund intim fotografiert und beim Sex mit ihrer Einwilligung gefilmt wurde, diese Aufnahmen nach dem Ende der Beziehung aber nicht gelöscht, sondern ins Netz gestellt hat.

Das „Recht am eigenen Bild“ und Fotoaufnahmen

Betroffen ist hier das „Recht am eigenen Bild“ als einem der wichtigsten Elemente des Persönlichkeitsrechts“ (Europäischer Gerichtshof für Menschenrechte, Urteil vom 07.02.2012 – 40660/08). Ohne Einwilligung sind daher selbst Fotoaufnahmen in geschlossenen Räumen strafbar (Freiheitsstrafe bis zu 1 Jahr), wenn hierdurch der höchstpersönliche Lebensbereich verletzt wird, etwa bei Bildern unter der Dusche, auf der Toilette oder eben beim Liebesspiel.

Verbreitung fremder Bilder

Selbst wenn eine Zustimmung für die Aufnahme als solcher vorliegt, so macht sich gleichfalls strafbar, wer das Foto ohne (weitere) Zustimmung verbreitet, etwa im Internet – auch dies kann nach § 33 des Kunsturhebergesetzes (KUG) mit einer Freiheitsstrafe bis zu 1 Jahr geahndet werden. Ausnahmen hiervon gelten lediglich nach § 23 KUG bei Bildern von Personen der Zeitgeschichte, von Personen als Beiwerk zu einer Landschaft oder bei Bilder von Versammlungen (z.B. PEGIDA).

Bilder von Promis

Für prominente Personen gilt hier eine Drei-Stufen-Lehre: Bewegt sich der Prominente selbst in der Öffentlichkeit, so geht das Informationsinteresse der Bevölkerung in der Regel vor und das Bild kann veröffentlicht werden. Befindet sich der Prominenten an einem Ort öffentlicher Abgeschiedenheit, so genießt er Schutz, so dass ohne Zustimmung die Bilder nicht veröffentlicht werden. Ein gutes Beispiel ist hier die Hochzeit von Günther Jauch mit seiner Ehefrau Thea Sihler-Jauch, die unter großen Sicherheitsvorkehrungen abgeschottet im Schloss Belvedere stattfand. Ein Journalist schlich sich ein, machte Bilder und veröffentlichte diese. Das Oberlandesgericht Köln sprach der Ehefrau zu Recht eine Geldentschädigung zu. Bilder schließlich, die den Intimbereich bestreffen (z.B. Nacktbilder), dürfen ohne Einwilligung (etwa von Miley Cyrus?) nicht veröffentlicht werden.

Rechte bei illegaler Bildveröffentlichung

Kommt es dennoch zu einer Veröffentlichung, so ist die Bandbreite an rechtlichen Möglichkeiten theoretisch groß: Gegen denjenigen, der das Bild veröffentlicht hat, besteht ein Anspruch auf Löschung und Schmerzensgeld bei besonders schwerwiegenden Persönlichkeitsverletzungen. Dies gilt selbst gegenüber demjenigen, der auf seiner Internetseite nur einen Link auf das Bild gesetzt hat, da er hierdurch an deren Verbreitung mitwirkt. Beispiel: Ein Foto zeigte Rechtsanwalt R bei einer Freizeitaktivität, wurde vom Autor eines Internet-Beitrags, der sich kritisch mit der Anwaltstätigkeit des R auseinandersetzte, zur Kritik hinzuverlinkt. Rechtswidrig, meinte das Oberlandesgericht München (18 U 2067/07) und gestand R einen Unterlassungsanspruch zu.

Doch für eine Inanspruchnahme muss der „Übeltäter“ bekannt sein, etwa aufgrund des Impressums. Erfolgt die Veröffentlichung etwa über ein Forum, ist deren Betreiber grundsätzlich nicht befugt, ohne Einwilligung eines Nutzers dessen personenbezogene Daten in Erfüllung eines Auskunftsanspruchs wegen einer Persönlichkeitsverletzung an den Betroffenen zu übermitteln (Bundesgerichtshof, Urteil vom 1.7.2014 – VI ZR 345/13 - Ärzteforum).

Haftung des Forenbetreibers/Suchmaschinenbetreibers

In diesen Fällen bleibt dann nur der Forenbetreiber, der nach den Grundsätzen des Eigenschutzes im Internet und der sekundären Prüfpflicht haftet:

Grundsatz des Eigenschutzes im Internet

Beim Schutz im Internet gilt (leider) der sogenannte Grundsatz des Eigenschutzes: So gehen Gerichte wie die Diskussion in der Literatur davon aus, dass Betreiber von Meinungsforen oder Suchmaschinenbetreiber wie Google nicht ständig ihre Seiten nach rechtswidrigen Inhalten durchsuchen müssen, da dies unzumutbare Prüfpflichten bedeuten würde; vielmehr hat jeder Betroffene sich in erster Linie selbst zu schützen. Hierzu empfiehlt es sich, den eigenen Namen in gewissen Zeitabständen selbst zu googeln und die ausgegebenen Seiten nach verletzendem Inhalt zu überprüfen. Derartige Seiten sind Forenbetreibern oder Suchmaschinenbetreibern zu melden. Denn ansonsten würde man eine umfassende Pflicht von Foren- oder Suchmaschinenbetreibern statuieren, ihre Seiten ständig zu überwachen. Dies wird grundsätzlich als zu weitgehend und unzumutbar gehalten.

Grundsatz der faktischen Wiederholung

Erst wenn seitens eines Nutzers konkrete rechtswidrige Äußerungen oder Bilder beanstandet werden, ist der Internet-Administrator verpflichtet, diese Kommentare oder Bilder von der Internetseite zu nehmen. Hierhinter steckt der „Grundsatz einer faktischen Wiederholung“, wie er rechtlich für Rechtsverletzungen in Funk und Fernsehen entwickelt wurde: Dort ist inzwischen anerkannt, dass die sog. mediale Privilegierung für rechtsverletzende Meinungsäußerungen in Live-Sendungen sich nicht auf Wiederholungen erstreckt, da dem Veranstalter hier die Möglichkeit offen steht, die durch eine Wiederholung erfolgende erneute Verbreitung von ihm bekannten ehrverletzenden Äußerungen Dritter während der Sendung durch eine Zensur zu verhindern; erfolgt dies nicht, so haftet der Veranstalter. Diese gleichen Grundsätze sind auf den Betreiber einer Internetseite übertragbar. Entfernt dieser den rechtswidrigen Inhalt auf eine konkrete Beanstandung hin nicht unverzüglich, wofür teilweise nur wenige Stunden seitens der Rechtsprechung zugebilligt werden, so kann er abgemahnt oder gegen ihn mittels einstweiliger gerichtlicher Verfügung vorgegangen werden.

Fazit: Vorsicht gepaart mit achtsamen Umgang im Internet, bietet den besten Schutz.

Der Schutz des Rechts am eigenen Bild ist wichtig. Es kann jedem nur geraten werden, auf seine Privatsphäre auch im Netz zu achten, etwa durch eine Google-Bildersuche mit dem eigenen Namen in regelmäßigen Abständen und dem Schutz eigener Bilder auf dem eigenen Rechner mittels Firewall. Sonst ergeht es noch vielen wie Jennifer Lawrence, die ihre Nacktbilder im Netz wiederfand. Und sind sie erst einmal verbreitet, ist eine Entfernung ein rechtlich langwieriger Prozess.

Und die 17-jährige im Eingangsbeispiel? Hier läuft seit 14.01.2015 immerhin ein Prozess vor dem Amtsgericht Neustrelitz unter anderem wegen Verbreitung jugendpornografischer Schriften.


Autor:
Adwokat Dr. Thomas Schulte

Rechtsanwalt (adwokat według prawa niemieckiego) Dr. Thomas Schulte
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: partner

Biuro:
Joachimstaler Straße 20
10719 Berlin
Telefon: +49 30 71 52 06 70
Fax: +49 30 71 52 06 78
Email: dr.schulte@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Dr.-Thomas-Schulte.html

Asystentka:

- Główna sekretarka, Pani Antje König ( a.koenig@dr-schulte.de )
Telefon: + 49 30 22 19 22 012

Dziedziny prawa:

 • Prawo rynku kapitałowego i lokat kapitałowych
 • Prawo bankowe i nadzoru bankowego
 • Prawo inwestorów i konsumentów
 • Prawo spółek
 • Prawo pracy
 • Prawo handlowe i gospodarcze (rozpoczęcie działalności gospodarczej, obsługa spółek)
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzony w 1966 roku w Papenburg/Ems
 • Studia na Uniwersytetach w Bayreuth oraz w Berlinie
 • Ekonomista bankowiec
 • Adwokat od 1995 roku
 • Praca doktorska z zakresu Europejskiego Prawa Administracyjnego (Europäisches Öffentliches Recht)
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin)
 • Członkostwo w Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego / Polish Motorboat and Water Ski Association

 • Języki: niemiecki, angielski

Opis:

Po maturze i następnie nauce bankowości w Deutsche Bank AG mecenas Dr. Thomas Schulte studiował prawo w Berlinie i Bayreuth. W 1995 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych pracą z zakresu prawa europejskiego.

Obok głośnych wyroków przeciwko bankom, towarzystwom ubezpieczeniowym oraz innym znanym firmom, skupia się on godny zaufania doradca na średnich oraz dużych przedsiębiorstw, jak i rodzinach. W kręgu jego działalności znajdują się zwłaszcza prawo bankowe i rynków kapitałowych, prawo cywilne, ochrona konsumentów, prawo upadłościowe, internetowe jak również doradztwo przedsiębiorstwom.

Rozwijana przez nas koncepcja kompleksowego i całościowego doradztwa jest przez Dr. Schulte konsekwentnie realizowana. Bycie adwokatem oznacza dla niego nie tylko powierzchowne rozwiązywanie problemów prawnych naszych klientów. Jego celem jest raczej pokazywanie podczas indywidualnego doradztwa wszelkich kierunków i możliwości w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na przyszłość.

Obok wysokiej jakości pracy dla naszych klientów leży mu także szczególnie na sercu ciągłe dokształcanie się. Zaangażowanie, wspieranie i wytrwałość to cechy, które go charakteryzują. O Dr. Schulte i jego zespole donosi wiele renomowanych agencji prasowych.


Data wstawienia publikacji:
2015-08-11
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Data wstawienia: 05.08.2015

Helix Capital Investment LTD na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła spółkę Helix Capital Investment LTD na liście ostrzeżeń publicznych w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1-3 Ustawy prawo bankowe (wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF).

Helix Capital Investment LTD nie jest zarejestrowana w Polsce. Zgłoszenie KNF przyjęła Prokuratura Okręgowa w Kielcach. Spółka została założona w maju 2014, rejestracja nastąpiła 11 czerwca 2014 pod numerem rejestrowym 9082357 w Anglii. Spółka jest spółką córką brytyjskiej Helix Investment LTD, która została założona 12 października 1998 roku pod numerem rejestrowym 03.648.054. Spółka Helix rozpoczęła swoje działania najpierw handlem kryptowalutą bitcoin.

Blind Pool – inwestycje wcześniej nie określone – zabezpieczenie walutą bitcoin?

 – Obietnice Helix

Aktualnie Spółka wg informacji zamieszczonej na jej stronie internetowej zajmuje się czynnością inwestycyjną. Spółka Helix pobiera od inwestorów wkłady pieniężne, które później inwestuje w różne inne firmy, spółki, biznesy. Inwestorzy mają możliwość zakupu pakietów inwestycyjnych, które  różnią się wysokością wkładu i dywidendą i mają czas trwania co najmniej 12 miesięcy. Minimalny wkład to 5 USD, natomiast maksymalnie to 25 000,00 USD obiecane dywidendy poruszają się w wysokości od 0,6 % do 21 %. Obiecane dywidendy mają być wypłacane z zysków generowanych przez spółkę. Helix obiecuje tutaj, że nawet jeśli inwestycje w biznesy nie przynoszą jeszcze zysków, Spółka mimo to jest w stanie wypłacać obiecane dywidendy. Gwarancją ma być tzw. „poduszka” Spółki, którą jest kryptowaluta bitcoin. Tym samym Spółka gwarantuje stabilność wypłat. Spółka chwali się, że wszyscy inwestorzy, którzy zainwestowali w 2014 roku po 12 miesiącach otrzymali swoje obiecane dywidendy. Biznesy pozostają, dlatego obiecuje się kolejnym inwestorom, że ich pieniądze znowuż inwestowane są w otwarcie nowych projektów, a ze starych bez problemu wypłacane są dywidendy dla nowych inwestorów. Nawet jeśli wszystkie zyski z inwestycji nie pokrywają wszystkich zobowiązań wobec inwestorów Helix powołuje się tutaj na swoją „poduszkę”, czyli kryptowalutę bitcoin.

Helix w swojej prezentacji wskazuje na to, że wszystkie projekty są legalne i stworzone zgodnie z obowiązującym prawem

.

 „Sieć partnerska” – czyli nic innego jak kolejna piramida finansowa

Helix umożliwia osobom fizycznym udział w dystrybucji Spółki. Spółka w następujący sposób opisuje system swoje tzw. sieci partnerskiej: zaczyna się od osoby tzw. ”sponsora” osoby, które sponsor zaprasza do udziału w dystrybucji osobiście nazywane są osobami nr 1-poziom nr 1, za te osoby i wygenerowane przez nie zyski (kolejnych inwestorów) sponsor otrzymuje 5%. Zaproszeni partnerzy dalej zapraszają kolejnych partnerów struktura jak nazywa to Helix „rośnie w głąb” i wszystkie osoby zaproszone przez partnerów to drugi poziom partnerów. Za to obiecany jest 3% od pakietów inwestycyjnych uzyskane przez te osoby. 

                                              

Rechtsanwältin Mika z Kancelarii Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte w Berlinie komentuje:

„Bez wątpienia można tu powiedzieć, że mamy do czynienia ze standardową piramidą finansową, piramida finansowa odznacza się tym, że zysk jednego uczestnika jest bezpośrednio uzależniony od wpłat późniejszych uczestników stojących poniżej w strukturze. Taki system zawsze wymaga dopływu nowych uczestników, dlatego prędzej czy później skazany jest na niepowodzenie. Organizowanie bądź kierowanie systemem sprzedaży lawinowej jest czynem nieuczciwej konkurencji zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do kilku lat wg art. 24a Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.”      

Kto stoi za spółką?   

Osobą kontaktową” w Polsce jest Pan Rafał Szymański. Spółka na swojej stronie internetowej chwali swoich partnerów-dystrybutorów przyznając im odznaki typu: safirowy dyrektor, platynowy dyrektor, złoty dyrektor - zwykłe osoby, które rzekomo robią obroty wysokości 100 000,00 USD.    

Działalność Helix w Niemczech

Spółka ma rzekomo partnerów w Niemczech. Na niemieckiej stronie internetowej wymieniony jest jako jedyny Marek Zelita - Helix Partner . Tutaj spółka również wskazuje na możliwość inwestowania wg pakietów inwestycyjnych z dywidendami w wysokości 0,6% do 21% miesięcznie. Również w Niemczech spółka oferuje możliwość dodatkowego zarobku poprzez dystrybucję w sieci partnerów.

Zusammenfassung auf Deutsch:

HELIX Capital Investments Ltd. auf der Warnliste der polnischen Finanzaufsicht –

Achtung: Die Gesellschaft ist auch in Deutschland tätig!

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde warnt: Die Gesellschaft HELIX Capital Investments Ltd. tätigt Bankgeschäfte ohne die erforderliche Erlaubnis. Somit erfüllt sie einen Straftatbestand gemäß Art. 171 Abs. 1 bis 3 des polnischen Bankenrechts. Wichtig für deutsche Anleger: Die Gesellschaft soll Partner in Deutschland haben.

HELIX Capital Investments Ltd. ist nicht in Polen registriert. Die polnische Finanzaufsicht erstattete Strafanzeige bei der Staatsanwaltschaft in Kielce. Die Gesellschaft wurde im Mai 2014 gegründet, die Registrierung erfolgte zum 11. Juni 2014 unter der Registernummer 9082357 in London. Die Gesellschaft ist die Tochter der britischen HELIX Investments Ltd., die am 12.10.1998 unter der Nr. 03.648.054.  in England registriert wurde. Die Gesellschaft begann ihre Tätigkeit mit dem Handel von Bitcoins.

Blind Pool-Risiko – Absicherung durch Bitcoins?

Versprechen der Gesellschaft HELIX

Nach eigenen Angaben beschäftigt sich die Gesellschaft aktuell mit Investmenttätigkeiten. Die Gesellschaft nimmt Gelder von Anlegern entgegen und investiert sie später in verschiedene Projekte und Unternehmen. Rechtsanwältin Mika hierzu: „Hierbei handelt es sich um eine klassische Blind Pool-Investitionsform. Solche Anlagen bergen oft auch Risiken, der Anleger weiß zum Zeitpunkt der Geldeinzahlung noch nicht, wohin sein Geld fließen wird. Die Gesellschaft entscheidet darüber meist erst später.“

Die Anleger haben die Wahl zwischen verschiedenen Investitionspaketen, die grundsätzlich einer Laufzeit von 12 Monaten unterliegen. Die Einlage muss mindestens 5 US-Dollar und maximal 25.000 US-Dollar betragen. Die versprochenen Dividenden bewegen sich zwischen 0,6 % bis sogar 21 %. Die Auszahlungen sollen aus den Gewinnen der Gesellschaft erfolgen. HELIX verspricht hier, dass sogar, wenn Investitionen noch keinen Gewinn bringen, die Gesellschaft trotzdem imstande ist, die versprochenen Dividenden auszuzahlen. Wie geht das? Die Garantie dafür soll die Sicherheit der Gesellschaft in Form von Bitcoins sein. Somit erteilt die Gesellschaft die Garantie der Stabilität der Auszahlungen. Die Gesellschaft rühmt sich damit, dass alle Anleger, die im Jahr 2014 investiert haben, nach 12 Monaten die versprochenen Dividenden erhalten haben sollen. In der Präsentation der Gesellschaft auf ihrer Homepage rühmt sie sich damit, dass alle Projekte legal sein sollen.

„Partner-Netzwerk“ – Nichts anderes als eine weitere Finanzpyramide

HELIX bietet natürlich auch die Möglichkeit der Teilnahme an dem Vertrieb der Gesellschaft. Das System des von der Gesellschaft genannten Partner-Netzwerkes wird wie folgt beschrieben: Es fängt mit dem Sponsor an, dieser lädt zur Teilnahme an dem Vertrieb weitere Personen ein – dabei handelt es sich um sog. „Personen der ersten Stufe“. Für diese Personen und die von ihnen getätigte Investition erhält der Sponsor 5 %. Die eingeladenen Personen laden dann weitere Personen ein. Diese werden von HELIX „Personen der zweiten Stufe“ genannt. Für die von diesen Personen generierten Einnahmen erhält der Sponsor 3 %. Wie HELIX dazu ausführt, wächst die Struktur in die Tiefe, und bei mehrstufigen Partnern kann der Sponsor wohl eine ganze Menge Geld verdienen.

Rechtsanwältin Mika von der Kanzlei Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB in Berlin kommentiert:

„Zweifellos kann man hier von einer sog. ‚Finanzpyramide‘ sprechen. Dies heißt, dass die Gewinne eines Teilnehmers unmittelbar von den Einzahlungen der späteren Teilnehmer, die tiefer in der Struktur liegen, abhängigen. Ein solches System erfordert den Zufluss an immer weiteren Teilnehmern, deswegen ist eine solche Struktur grundsätzlich von Anfang an zum Scheitern verurteilt. Das Organisieren oder die Führung eines sog. ‚Lawinenverkaufs‘ verstößt gegen das Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb und wird sogar mit Freiheitsstrafe ab 6 Monaten bis hin zu mehreren Jahren gemäß Art. 24a des polnischen Gesetzes gegen den unlauteren Wettbewerb bestraft.“

Wer steht hinter der Gesellschaft?

„Die Kontaktperson“ in Polen ist Herr Rafał Szymański. Die Gesellschaft publiziert auf ihrer Internetseite auch ihre erfolgreichen Vertriebspartner und vergibt ihnen Titel wie Saphir-Direktor, Platin-Direktor und Goldener Direktor – „gewöhnlichen“ Menschen, denen es gelungen sein soll, Umsätze i.H.v. mindestens 100.000 US-Dollar gemacht zu haben.

Die Tätigkeit der HELIX in Deutschland

HELIX Capital Investment Ltd. soll auch Partner in Deutschland haben. Auf der deutschen Homepage wird jedoch nur ein einziger Ansprechpartner genannt: Herr Marek Zalita. Auch hier bietet die Gesellschaft die Möglichkeit an, verschiedene Investitionspakete zu kaufen und verspricht genauso eine Dividende von 0,6 % bis hin zu 21 % monatlich. Auch in Deutschland wird die Option angeboten, sich an dem Vertriebs-Netzwerk zu beteiligen.


Autor:
Patrycja Mika

Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika jest partnerką kooperacyjną kancelarii prawniczej „Dr Schulte i prawnicy”

Email: mika@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Patrycja-Mika.html


Dziedziny prawa:

 • Prawo handlowe i gospodarcze
 • Prawo bankowe i rynkόw kapitałowych
 • Prawo cywilne – gospodarcze
 • Ochrona danych osobowych
 • Ochrona inwestorόw
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzona w Polsce, matura w II Liceum Ogόlnokształcącym w Opolu
 • Studia na Freie Universität Berlin
 • Szkoła Polskiego Prawa na Humboldt Universität Berlin
 • Aplikacja w Kammergericht Berlin
 • Kancelaria Dr. Schulte und Partner w Berlinie
 • Kancelaria Zarębski, Zapotoczny, Boruszek S.p w Opolu
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin) od 2012 r.

Opis:

Rechtsanwältin Patrycja Mika jest wspόłpracownikiem Kancelarii Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB , wspierającą zespół swoim doświadczeniem z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.

Do obszaru jej zainteresowań należy szczególnie polskie i niemieckie prawo gospodarcze, cywilne oraz prawo rynkόw kapitałowych.

Rechtsanwältnin Mika zajmuje się w szczegόlnosci zakładaniem spόłek kapitałowych oraz doradztwem prawnym związanym z prowadzeniem spόłek, przygotowaniem i analizą umόw handlowych w języku polskim i niemieckim, prowadzeniem sporόw gospodarczych, ochroną inwestorόw, konsumentόw oraz kredytobiorcόw.


Data wstawienia publikacji:
2015-08-05
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Data wstawienia: 02.08.2015

Polisolokaty „niewiarygodnie oszukańcze”- klauzule umowne polisolokat unieważnione-wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie potwierdza ocenę prawną Kancelarii

Rechtsanwältin Patrycja Mika z Kancelarii Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte mbB już kilkakrotnie wypowiadała się na temat wątpliwych pod względem prawnym umów ubezpieczeniowych powiązanych z funduszami kapitałowymi tzw. polisolokatami. Tymczasem jeden z pierwszych Sądów potwierdza ocenę prawną Kancelarii: Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku z dnia 27 marca 2015 roku syg. akt III C 1453/13.

Towarzystwo ubezpieczeniowe musi zwrόcić wpłacone składki

Ubezpieczony pozwał swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zwrot kwoty 571 964,10 zł tytułem zwrotu należności do tej pory wpłaconych przez niego składek na rzecz Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał powództwo w całości uznając poszczególne klauzule umowne umowy polisolokaty za nieważne oraz podsumowując konstrukcję produktu jako „oszukańczą w niewiarygodnym stopniu”.

Rozpatrywana przez Sąd sprawa dotyczyła dwóch umów ubezpieczenia na życie i dożycie z funkcją inwestowania w składki regularne i rynek kapitałowy za pośrednictwem ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego. Umowy zostały zawarte w roku 2009 i 2010. Powód łącznie wpłacił prawie 572 tys. zł składek. Ubezpieczony powoływał się szczególnie na błędne zapisy umowne niezgodne z prawem, oraz na błędne informacje udzielane mu podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Ubezpieczony zawarł umowy w wyniku wprowadzenia w błąd. Regulamin dotyczący opłaty likwidacyjnej zakładającej utratę wszystkich środków w przypadku rezygnacji w ciągu pierwszych 3 lat umowy jest niezgody z prawem. Powód powoływał się także na iluzoryczną ochronę ubezpieczeniową. Konstrukcja produktu jest sprzeczna z naturą stosunku prawnego ubezpieczenia.

Ponad połowa składek utracona

W lipcu 2011 roku po dwóch latach opłacania składek powód zauważył, że im więcej wpłacał tym więcej też tracił. Dlatego wypowiedział niniejsze umowy. Z opłaconych składek łącznej wysokości prawie 572 tys. zł. jego wartość rachunku na dzień umorzenia ustalona została na 313 517,12 zł, zaś wysokość pobranej opłaty likwidacyjnej wynosiła 250 813,70 zł.

Umowy nieważne

Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnia swoją decyzję następująco: ”Otóż Sąd uwzględnił powództwo dlatego, że uznał, że obie przedmiotowe umowy za nieważne od początku w całości (a nie tylko w zakresie zapisu o opłatach likwidacyjnych) - a to dlatego, że umowy te kształtowały zobowiązanie ubezpieczyciela sprzecznie z naturą stosunku zobowiązaniowego w ogóle.”

Obowiązek zwrotu składek

Skutkek prawny: Ponieważ umowy zoastały uznane za nieważne strony zobowiązane są do zwrotu wzajemnych świadczeń, które otrzymały. To znacza, że ubezpieczyciel powinien zwrócić ubezpieczonemu całość kwoty, którą ubezpieczony wpłacił w związku z tymi umowami (art.410 § 2 kc).

Niejasne i nieprzejrzyste zasady rozliczania świadczenia

Zasadniczo umowy powinny być tak skonstruowane i zapisane, że każda ze stron umowy może z niej wyczytać swoje prawa i obowiązki, świadczenia powinny być jasno i precyzyjnie określone. Tutaj ubezpieczyciel tak skonstruował umowę, że mόgł sam ustalać i zmieniać zasady w trakcie jej trwania. Sąd Okręgowy w Warszawie podsumował konstrukcję następująco: „Natomiast świadczenie ubezpieczyciela zostało w tych umowach określone w taki sposób, że nie tylko nieznany był sposób jego wyliczenia, ale w dodatku w dużej mierze wysokość tego świadczenia zależała od arbitralnych decyzji ubezpieczyciela, na które ubezpieczony nie miał wpływu ani nawet nie miał o nich wiedzy”.

W związku z tym świadczenie ubezpieczyciela zależne bylo od jego „arbitralnych decyzji”, jak określił Sąd: „Wszystko to prowadzi do wniosku, że świadczenie ubezpieczyciela, do którego był zobowiązany wobec powoda nie było określone w umowie w sposób stanowczy i konkretny, ale w taki sposób, który umożliwiał kształtowanie wielkości tego świadczenia przez samego ubezpieczyciela poprzez jego arbitralne decyzje, na które druga strona umowy – ubezpieczony - nie miał żadnego wpływu. Jest to sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego jako takiego. Niedopuszczalne jest, by dłużnik mógł zwolnić się ze zobowiązania poprzez spełnienie świadczenia, którego kształt i wysokość sam arbitralnie określi.”

Mechanizm inwestycji nieokreślony odpowiednio w umowie

„O ile w zwykłych polisach inwestycyjnych klienci są zagrożeni utratą pieniędzy dopiero wtedy, jeśli wycofają się z inwestycji (gdy z ich wypłaty potrącone będą opłaty likwidacyjne), o tyle w polisach strukturyzowanych największe straty wynikają już z samej przeceny wartości tego specjalnego funduszu inwestycyjnego.”

W sytuacji rozpatrywanej przez Sąd przecena nastąpiła na podstawie mechanizmu nie ujawnionego w umowie i zależnego tylko od ubezpieczyciela: „Wielkość świadczenia ubezpieczyciela w obu umowach jest nie pewna nie dlatego, że wynikać może z oczywistych wahań rynku kapitałowego, nie jest pochodną normalnego ryzyka inwestycyjnego - ale została ukształtowana w sposób całkowicie niewiadomy, a zależny jedynie od samego ubezpieczyciela. Z przedstawionych wyżej względów Sądu uznał, że w sytuacji, gdy warunki umowy tak dalece nie pozwalają na określenie wielkości świadczenia jednej ze zobowiązanych stron, prowadzi to do tak dalekiego zniekształcenia stosunku obligacyjnego, że koliduje to z jego naturą. Warunki tych umów są sprzeczne z jakąkolwiek rozsądną interpretacją jakiegokolwiek stosunku zobowiązaniowego w kształcie nadanym mu przez nasze ustawodawstwo.”

Sąd uznał umowy za nieważne na podstawie art. 353¹ kc w związku z art.58 kc.

Celowe działanie na niekorzyść ubezpieczonego

Podsumowując Sąd stwierdził, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe musiało zdawać sobie sprawę z bezprawności przedmiowowych zapisόw umownych, tzn. zarzuca poniekąd celowe działanie na niekorzyść ubezpieczonego: „Pozwany ubezpieczyciel jako profesjonalista na rynku ubezpieczeń musiał zdawać sobie sprawę z tego, że takie a nie inne skonstruowanie ubezpieczeń w sposób niedopuszczalny kształtuje jego świadczenie, zastrzega korzyść jedynie dla ubezpieczyciela, ukrywa pod skomplikowanie brzmiącymi tautologiami metodę wyceny aktywów funduszy, jednostek uczestnictwa i wartości rachunków ubezpieczonych, pod pozorem umów ubezpieczenia z elementem inwestycyjnym ubezpieczonego - przemyca w gruncie rzeczy sposób na bezpieczne inwestowanie własnych środków ubezpieczyciela, gdzie pewne zyski z tych inwestycji pochodzą nie z inwestowania ich w rynek kapitałowy, ale z ukrytego pobierania tych zysków ze składek ubezpieczonych: przy pomocy opłat administracyjnych, przerachowania wartości rachunku w stosunku do wartości początkowej, spreadu na zakupie i zbycia certyfikatów i obligacji, manipulowania algorytmem opartym na indexie i wreszcie opłat likwidacyjnych. Zdaniem Sądu opracowanie takiego produktu musiało być świadome i nacelowanie na osiągnięcie zysków kosztem wpłat ubezpieczonych. Dlatego też ubezpieczyciel powinien był zdawać sobie sprawę z nieważności tych umów i ich oszukańczego charakteru. To zaś oznacza, że od początku musiał liczyć się z obowiązkiem zwrotu wszystkich pieniędzy wpłaconych przez ubezpieczonych - w rozumieniu art. 409 kc.”

Rechtsanwältin Mika z Kancelarii Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte mbB w Berlinie komentuje:

„Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie doprowadza do następującej konkluzji: definitywnie czas już dla ustawodawcy na działania chroniące konsumentów przez Sąd określonymi „oszukańczymi polisolokatami”. Kancelaria już informowała o projekcie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zmiany zaplanowane w projekcie mają wpłynąć na poprawę ochrony konsumentów w związku z polisami z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie jest dobrym znakiem. Oznacza to, że Sądy nie czekają na wejście w życie szczególnych przepisów, a same próbują na podstawie ogólnych przepisów prawa cywilnego i ubezpieczeniowego zbudować odpowiednią ochronę dla konsumentów.”

„Unglaublich betrügerisch“ – so nennt das Landgericht in Warschau die geprüften Fondsgebundenen Lebensversicherungsverträge

Die Verträge werden von dem Landgericht Warschau (Sąd Okręgowy w Warszawie) für nichtig erklärt – die Rechtsansicht der Kanzlei Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB wird von der Rechtsprechung bestätigt. Rechtsanwältin Patrycja Mika aus der Kanzlei Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB hat sich bisher schon mehrmals zu den dubiosen Lebensversicherungsverträgen, die mit einer Kapitalanlage verbunden sind, geäußert. Nunmehr wird die Rechtsansicht auch von der Rechtsprechung bestätigt. Das Landgericht in Warschau hat in seinem Urt. v. 27.03.2015 unter dem Az. III C 1453/13 entschieden, dass Klauseln solcher Versicherungen, die unübersichtlich und uneindeutig sind oder unverhältnismäßige Kosten verursachen oder vorsehen, nichtig sind.

Die Versicherungsgesellschaft muss die eingezahlten Beiträge zurückzahlen

Der Versicherte verklagte seine Versicherungsgesellschaft auf Zahlung von 571.964,10 PLN im Rahmen der Rückzahlung der bisher eingezahlten Beiträge auf die mit der beklagten Versicherungsgesellschaft geschlossenen Lebensversicherungsverträge. Das Landgericht in Warschau hat dem Versicherten vollumfänglich Recht zugesprochen. Der Vertrag sei nichtig und die grundsätzliche Konstruktion des Produktes wäre „in unglaublichem Maße betrügerisch“. In der vom Gericht verhandelten Angelegenheit ging es um zwei Lebensversicherungen mit Kapitalanlagecharakter, basierend auf Indexzertifikaten. Die Verträge wurden in den Jahren 2009 und 2010 geschlossen. Der Kläger hat insgesamt fast 572.000,00 PLN eingezahlt. In seiner Klage berief sich der Versicherte vor allem auf rechtswidrige Klauseln im Vertrag als auch auf die fehlerhafte Belehrung und fehlende Informationen während des Vertragsschlusses. Der Versicherte habe die Versicherung aufgrund von Beratungsfehlern geschlossen. Weiter erklärte der Versicherte im Rahmen der Klage, dass er die Klausel, nach der eine Kündigung in den ersten drei Jahren den Verlust der gesamten eingezahlten Summe bedeute, rechtswidrig sei. Der Versicherungsschutz sei illusorisch. Die Konstruktion des Produktes sei widersprüchlich zu der Natur einer Versicherung.

Verlust von mehr als der Hälfte der eingezahlten Beiträge

Im Juli 2011, nachdem der Kläger zwei Jahre lang die Versicherungen hat, merkte er, dass je mehr er einzahlt, desto mehr verliert er. Er kündigte die Verträge. Aus den eingezahlten Beiträgen i. H. v. 572.000,00 PLN wurde der Wert zum Zeitpunkt der Kündigung auf 313.517,12 PLN festgesetzt, die Liquidationsgebühr i. H. v. 250.813,70 PLN sollte abgezogen werden.

Unwirksamkeit der Verträge

Das Landgericht in Warschau hat seine Entscheidung wie folgt begründet: „Das Gericht hat der Klage im Ganzen stattgegeben, weil es beide Verträge von Anfang an und im Ganzen für unwirksam hält. Dies aus diesem Grund, weil die Verträge widersprüchlich zu der Natur von Schuldverhältnissen im Allgemeinen sind.“

Rückzahlungspflicht der eingezahlten Beiträge

Rechtsfolge: Da die Verträge von Anfang an als nichtig angesehen wurden, hatten die Parteien alles Erhaltene wieder zurückzuzahlen. Dies bedeutet, dass die Versicherungsgesellschaft dem Versicherten die gesamte eingezahlte Summe zurückzuzahlen hat (Art. 410 § 2 des Polnischen Zivilkodexes).

Undurchsichtige und unklare Regeln der Berechnung der Beiträge

Grundsätzlich sollten Verträge so formuliert und konstruiert werden, dass alle Vertragsseiten dem Vertrag entnehmen können, welche Rechte und Pflichten sie haben. Die Leistungen sollten präzise dargestellt werden. Hier hat die Versicherungsgesellschaft den Vertrag so konstruiert, um sich die Möglichkeit zu erhalten, selbst die Regeln während der Vertragslaufzeit ändern zu können. Das Landgericht in Warschau hat die Konstruktion wie folgt verurteilt:

„Die Leistung des Versicherers war in den Verträgen so geregelt, dass die Art und Weise ihrer Berechnung nicht nur unbekannt war, sie sogar größtenteils von willkürlichen Entscheidungen des Versicherers abhing, auf die der Versicherte keinen Einfluss und schon gar kein Wissen davon hatte.“

Die Leistung des Versicherers war folglich von willkürlichen Entscheidungen des Versicherers abhängig, wie dies das Gericht beurteilte:

„Alles führt zu der Konklusion, dass die Leistung des Versicherers, zu der er gegenüber dem Versicherten verpflichtet war, nicht entsprechend konkret im Vertrag geregelt wurde, sondern auf so eine Art und Weise, die es ermöglichte, die Höhe dieser Leistung durch den Versicherer und seine wirkliche Entscheidung, auf die die andere Seite keinen Einfluss hatte, selbst zu gestalten. Dies ist bereits widersprüchlich zu der Natur eines Schuldverhältnisses als solches. Es ist unzulässig, dass der Schuldner sich aus seiner Leistungspflicht befreit durch Leistungen, dessen Höhe und Gestalt er selbst willkürlich bestimmt.“

Der Mechanismus der Investitionen ist nicht im Vertrag dargestellt

Die Berechnung der Leistung, des Kapitals und der Verluste erfolgte auf Grundlage eines Mechanismus, der in dem Vertrag nicht dargelegt wurde und ausschließlich von dem Versicherer abhängig war: „Die Höhe der Leistung des Versicherungsunternehmens ist nicht deswegen unbekannt, weil sie aus den typischen Schwankungen des Kapitalmarktes erfolgt, sie ist nicht Folge eines normalen Investitionsrisikos – sondern wurde so konstruiert auf eine völlig unbekannte Art und Weise und nur von dem Versicherungsgeber abhängig. Aus diesen Gründen hat das Gericht erkannt, dass in Situationen, in denen die Vertragsbedingungen soweit die Leistung einer der Seiten nicht bestimmen können, führt das zu einer Verformung des Schuldverhältnisses, sodass es mit seiner Natur kollidiert. Die Bedingungen dieses Vertrages sind derart widersprüchlich zu jeglicher vernünftigen Interpretation jeglicher Schuldverhältnisse.“

Das Gericht erachtete die Verträge als nichtig auf Grundlage von Art. 353 des Polnischen Zivilkodexes i. V. m. Art. 58 des Polnischen Zivilkodexes.

Absichtliche Vertragsgestaltung zuungunsten des Versicherten

Abschließend erklärte das Gericht, dass die Versicherungsgesellschaft sich darüber im Klaren sein musste, dass die von ihr gestalteten Verträge rechtswidrig sein müssen, was so viel heißt, wie:

Die Versicherungsgesellschaft handelte absichtlich zum finanziellen Nachteil des Versicherten.
„Die Beklagte als Profi auf dem Versicherungsmarkt musste sich darüber im Klaren sein, dass so und nicht anders formulierte Versicherungsverträge in unzulässiger Weise die Leistung gestalten, Vorteile nur für den Versicherungsgeber vorbehalten, unter kompliziert klingenden tautologischen Methoden die Schätzung der Aktiva der Fonds vorsehen und unter dem Anschein eines Versicherungsvertrages mit Elementen einer Kapitalanlage eine sichere Möglichkeit der Investition eigener Mittel, wo die sicheren Gewinne nicht aus der Investition an sich kommen, sondern aus den versteckten Entnahmen von den Versicherungsbeiträgen aufgrund von verschiedenen Gebühren, schmuggelt.“

„Nach der Meinung des Gerichts wurde ein solches Versicherungsprodukt wissentlich und absichtlich zu eigenen Zwecken der Versicherungsgesellschaft genutzt. Aus diesem Grund musste die Versicherungsgesellschaft selbst davon ausgehen, dass die Verträge rechtswidrig und betrügerisch sind. Dies bedeutet, dass der Versicherungsgeber von Anfang an mit der Pflicht zur Rückzahlung der Beiträge an die Versicherten rechnen musste i. S. d. Art. 409 des Polnischen Zivilkodexes.“

Rechtsanwältin Mika aus der Kanzlei Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB in Berlin kommentiert die Entscheidung: „Das Urteil des Landgerichts in Warschau führt zu folgenden Schlussfolgerungen: Definitiv ist es höchste Zeit für den Gesetzgeber für Handlungen zwecks Schutzes von Verbrauchern vor Versicherungen, die von dem Gericht hier als „betrügerische Versicherungen“ bezeichnet wurden. Die Kanzlei hat bereits von einem Gesetzesentwurf des polnischen Gesetzgebers informiert. In dem Projekt finden sich Vorschläge zur Verbesserung der Verbraucherrechte in Bezug auf Versicherungen mit Elementen von Kapitalanlagen. Die Entscheidung des Landgerichts in Warschau ist ein gutes Zeichen. Es bedeutet, dass die Gerichte nicht auf das Inkrafttreten der besonderen Gesetze warten und selbst versuchen, auf Grundlage von allgemeinen zivilrechtlichen und versicherungsrechtlichen Vorschriften einen entsprechenden Schutz für die Verbraucher zu bauen.“


Autor:
Patrycja Mika

Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika jest partnerką kooperacyjną kancelarii prawniczej „Dr Schulte i prawnicy”

Email: mika@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Patrycja-Mika.html


Dziedziny prawa:

 • Prawo handlowe i gospodarcze
 • Prawo bankowe i rynkόw kapitałowych
 • Prawo cywilne – gospodarcze
 • Ochrona danych osobowych
 • Ochrona inwestorόw
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzona w Polsce, matura w II Liceum Ogόlnokształcącym w Opolu
 • Studia na Freie Universität Berlin
 • Szkoła Polskiego Prawa na Humboldt Universität Berlin
 • Aplikacja w Kammergericht Berlin
 • Kancelaria Dr. Schulte und Partner w Berlinie
 • Kancelaria Zarębski, Zapotoczny, Boruszek S.p w Opolu
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin) od 2012 r.

Opis:

Rechtsanwältin Patrycja Mika jest wspόłpracownikiem Kancelarii Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB , wspierającą zespół swoim doświadczeniem z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.

Do obszaru jej zainteresowań należy szczególnie polskie i niemieckie prawo gospodarcze, cywilne oraz prawo rynkόw kapitałowych.

Rechtsanwältnin Mika zajmuje się w szczegόlnosci zakładaniem spόłek kapitałowych oraz doradztwem prawnym związanym z prowadzeniem spόłek, przygotowaniem i analizą umόw handlowych w języku polskim i niemieckim, prowadzeniem sporόw gospodarczych, ochroną inwestorόw, konsumentόw oraz kredytobiorcόw.


Data wstawienia publikacji:
2015-08-02
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Data wstawienia: 30.07.2015

Dyskryminacja polskich przedsiębiorców we Francji – planowana skarga do Komisji Europejskiej. Rechtsanwältin Patrycja Mika z kancelarii Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB komentuje.

Polska Izba Handlu, Polska Izba Przemysłowo Handlowa we Francji oraz Inicjatywy Mobilności Pracy informują, że w imieniu przedsiębiorców działających we Francji złożą skargę do Komisji Europejskiej w związku z dyskryminującymi działaniami urzędόw we Francji. Aktualnie firmy przygotowują zestawienia, w których szczegółowo wskazują i opisują pojedyncze nadużycia i kontrole ze strony francuskich urzędników. Złożenie skargi zbiorowej do Komisji Europejskiej planowane jest na pierwszą połowę września. Na łamach strony internetowej pulshr.pl ekspert Izby Handlu Sebastian Filipek-Kaźmierczak zapowiedział, że do końca lipca przedsiębiorcy mają przygotować materiał zawierający przykłady dyskryminacji będący podstawą do przygotowania odpowiedniej skargi do Komisji Europejskiej.

„Czarna lista praktyk dyskryminujących” – stop nieuczciwej walce z polską konkurencją

Polska Izba Handlu przygotowuje tzw. czarną listę praktyk dyskryminujących. Polska Izba Handlowa informuje, że przedsiębiorcy regularnie informują o sytuacjach dyskryminacji polskich przedsiębiorców we Francji. Zarzuca się francuskim urzędnikom, że pod pretekstem walki z nieuczciwą konkurencją prowadzą praktykę której celem ma być eliminacja konkurencji na rynku. Izba relacjonuje, że francuskie media celowo ukierunkowują opinię publiczną wrogo wobec Polaków, którzy rzekomo zabierają miejsca pracy.

Naruszenie swobody świadczenia usług

Rechtsanwältin Mika z Kancelarii Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte mbB komentuje: „Jeśli takie działania zostaną faktycznie potwierdzone, to stanowią one definitywnie naruszenie swobody świadczenia usług w rozumieniu art. 56 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Swoboda świadczenia usług to prawo do świadczeniu usług przez podmiot, który ma swoją siedzibą w jednym z krajów Unii Europejskiej na rzecz podmiotów z innych krajów członkowskich bez potrzeby posiadania w tych krajach stałego zakładu pracy, fili, przedstawicielstwa. Unia Europejska dąży do pogłębienia jednolitego rynku usług. Podmioty, które ograniczają swobodę świadczenia usług mogą zostać wezwane do zaniechania, a ich decyzje (np. decyzje administracyjne urzędów) mogą zostać uznane za niezgodne z prawem i uchylenia bądź unieważnienione. Walka z nieuczciwą konkurencją nie należy do kompetencji poszczegόlnych urzędόw administracyjnych.”

Diskriminierung von polnischen Unternehmen in Frankreich – Beschwerde an die Europäische Kommission in Vorbereitung. Rechtsanwältin Patrycja Mika aus der Kanzlei Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB kommentiert.

Die Polnische Handelskammer und die Polnische Industrie und Handelskammer in Frankreich informieren, dass sie im Namen von polnischen Unternehmen die in Frankreich tätig sind, eine Beschwerde bei der Europäischen Kommission einreichen, die sich auf diskriminierende Handlungen, Missbrauch und Kontrollen französischer Behörden gegenüber den Unternehmern bezieht. Die Beschwerde soll bis September fertig gestellt und eingelegt werden. Gegenüber „pulshr.pl“ erklärte der Experte der Handelskammer Sebastian Filipek-Kazmierczak, dass die betroffenen Unternehmer bis Ende Juli Materialien vorbereiten sollen, auf denen sich die Beschwerde stützen wird.

Die schwarze Liste der diskriminierenden Praktiken – Stopp der unlauteren Wettbewerbsbekämpfung

Die Polnische Industrie und Handelskammer bereitet eine so genannte schwarze Liste der diskriminierenden Praktiken. Die Polnische Handelskammer informiert, dass die Unternehmer regelmäßig von diskriminierenden Situationen bei französischen Behörden informieren. Den französischen Behörden wird vorgeworfen unter dem Vorwand der Bekämpfung von unlauterem Wettbewerb, eine Praxis zu führen, deren Ziel die Eliminierung von ausländischer Konkurrenz sein soll.

Die Verletzung der Dienstleistungsfreiheit

Rechtsanwältin Mika aus der Kanzlei Dr. Schulte und Partner Rechtsanwälte mbB kommentiert: „Sollten sich die Vorwürfe wirklich bestätigen, stellen sie definitiv eine Verletzung der Dienstleistungsfreiheit gemäß Art 56 des Vertrages über die Arbeitsweise der Europäischen Union dar. Die Dienstleistungsfreiheit ermöglicht Anbietern gewerblicher, kaufmännischer, handwerklicher und freiberuflicher Tätigkeiten den freien Zugang zu den Dienstleistungsmärkten aller Mitgliedstaaten der Europäischen Union. Unter Berufung auf dieses Recht kann eine Rücknahme der behördlichen Entscheidungen unter Umständen verlangt werden. Schließlich liegt es auch nicht in der Kompetenz jedes Verwaltungsbeamten über die Unlauterkeit der Konkurrenz zu entscheiden“.


Autor:
Patrycja Mika

Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika jest partnerką kooperacyjną kancelarii prawniczej „Dr Schulte i prawnicy”

Email: mika@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Patrycja-Mika.html


Dziedziny prawa:

 • Prawo handlowe i gospodarcze
 • Prawo bankowe i rynkόw kapitałowych
 • Prawo cywilne – gospodarcze
 • Ochrona danych osobowych
 • Ochrona inwestorόw
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzona w Polsce, matura w II Liceum Ogόlnokształcącym w Opolu
 • Studia na Freie Universität Berlin
 • Szkoła Polskiego Prawa na Humboldt Universität Berlin
 • Aplikacja w Kammergericht Berlin
 • Kancelaria Dr. Schulte und Partner w Berlinie
 • Kancelaria Zarębski, Zapotoczny, Boruszek S.p w Opolu
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin) od 2012 r.

Opis:

Rechtsanwältin Patrycja Mika jest wspόłpracownikiem Kancelarii Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB , wspierającą zespół swoim doświadczeniem z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.

Do obszaru jej zainteresowań należy szczególnie polskie i niemieckie prawo gospodarcze, cywilne oraz prawo rynkόw kapitałowych.

Rechtsanwältnin Mika zajmuje się w szczegόlnosci zakładaniem spόłek kapitałowych oraz doradztwem prawnym związanym z prowadzeniem spόłek, przygotowaniem i analizą umόw handlowych w języku polskim i niemieckim, prowadzeniem sporόw gospodarczych, ochroną inwestorόw, konsumentόw oraz kredytobiorcόw.


Data wstawienia publikacji:
2015-07-30
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Data wstawienia: 23.07.2015

Prawo pracy: Czy kradzież na miejscu pracy prowadzi do rozwiązania umowy? - Rechtsanwalt Dr. Thomas Schulte

Sąd Pracy w Frankfurcie nad Menem (18 Ca 1687/05 Az.): Kradzież nie prowadzi do zwolnienia: kradzież pracownicy nie uzasadnia w każdym przypadku wypowiedzenia!

Aby zrozumieć należy powrόcić do początku: Kradzież prowadzi do wypowiedzenia. Pamiętamy Biblię: Adam i Ewa jako pierwsi ludzie w raju. Umowa została rozwiązana przez Boga natychmiast kiedy przyłapał  Ewę na kradzieży. W sprawie rozstrzyganej przed Sądem Pracy w Frankfurcie nad Menem (Az. 18 Ca 1687/05) stan faktyczny był podobny.

Rozważenie: 17 lat lojalnej pracy czy 120 g winogron

Sprzedawczyni mięsa wsupermarkecie zjadła podczas pracy 120 g winogron, ktόrych nie zapłaciła. Pracodawca natychmiast rozwiązał umowę o pracę. Sąd Pracy w Frankfurcie nad Menem uważał wypowiedzenie za niesłuszne. Pracwonica pracowała już 17lat w supermarkecie, miała 56 lat. Nelaży tutaj rozważyć interes pracownika i pracodawcy oraz przewinienie pracownika. Wyrok budzi pytania:

Gdzie przebiega granica między uzasadnionym a nieuzasadnionym wypowiedzeniem?

Co by było gdyby pracownica zjadła 500 g winogron?

Innymi słowy: Zasada, że za kradzież można wypowiedzieć umowę pracownikowi, ma sens.

Rechtsanwalt Dr. Thomas Schulte: „Trundo jest ocenić pracodawcy, czy i kiedy możliwe jest wypowiedzenie. Trochę kradzieży jest dozwolone? To nie moze być dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony otrzecznictwo uznaje prawność wypowiedzenia, przy kilkuminutowym surfowaniu w Internecie, ale z drugiej strony nie widzi problemy przy kradzieży w miejscu pracy.”
Stawia się jescze jedno pytanie:

Dlaczego sprzedawczyni mięsa nie zjadła wędlinek, czy kiełbaski, tylko owoce?

Może jej praca polegała na przepakowywaniu mięsa ze starych opakowań do nowych z nowszą datą ważności? Może wiedziała za dużo?

„Z drugiej strony nie wiadomo, co jest dobre a co złe, prawnicy lubią dyskusje na temat rozgraniczeń” komentuje Rechtsanwalt Thomas Schulte z Berlina.

Zusammenfassung auf Deutsch:

Rechtsanwalt Dr. Thomas Schulte zum Arbeitsrecht - Klauen führt nicht zur Kündigung oder doch?


Arbeitsgericht Frankfurt (Az. 18 Ca 1687/05): Klauen führt nicht zur Kündigung: Arbeitnehmerdiebstahl rechtfertigt nicht in jedem Fall die Kündigung!

Zum gesicherten Wissen der Menschheit und des Arbeitsrecht gehört die Erkenntnis: Diebstahl führt zur Kündigung. Wir erinnern uns an die Bibel: Eva und Adam wurde die Rolle als erste Menschen im Paradies von Gott fristlos gekündigt, nachdem die Mitarbeiterin Eva sich an den Kirschen des Arbeitsgebers Gott vergriffen hatte. In einem Fall vor dem Arbeitsgericht Frankfurt (Az. 18 Ca 1687/05) war ähnliches mit verbotenen Früchten zu entscheiden.

Abwägung: 17 Jahre treue Arbeitnehmerin und 120 Gramm Weintrauben

Eine freche Fleischverkäuferin hatte an dem Arbeitsplatz 120 Gramm Weintrauben gegessen und diese dann nicht bezahlt. Daraufhin wurde dieser Eva von der Supermarktleitung fristlos gekündigt. Die Klage vor dem Arbeitsgericht Frankfurt war allerdings erfolgreich. Die Kündigung sei unwirksam urteilten die Richter. Die Mitarbeiterin habe rund siebzehn Jahre beanstandungsfrei gearbeitet und sei bereits 56 Jahre alt. Bei der notwendigen Interessenabwägung sei zu berücksichtigen, dass zwar eine schwere Vertragsverletzung vorliegen würde, aber keine Kündigung gerechtfertigt sei. Dieses Urteil wirft interessante Abgrenzungsfragen auf:

Wie wäre der Fall zu beurteilen, falls die Mitarbeiterin z.B. 500 Gramm Trauben gegessen hätte?

Mit anderen Worten: Die Regelung, dass Mitarbeiterdiebstahl immer ein fristloser Kündigungsgrund ist, macht Sinn.

Rechtsanwalt Dr. Thomas Schulte kommentiert:

„Es ist schließlich schwierig zu beurteilen für den Arbeitgeber und einzuschätzen, wann eine Kündigung möglich ist. Ein bisschen Klauen ist erlaubt? Diese Lösung kann nicht richtig sein, weil nicht einerseits die Rechtsprechung bei privatem Surfen am Arbeitsplatz schon wenige Minuten ausreichen lässt, um einen Mitarbeiter zu kündigen und dann ein anderes Urteil den klassischen Mitarbeiterdiebstahl relativiert. Warum darf ein Mitarbeiter, der vom dem Lebensalter näher an der Altersgrenze ist, mehr und öfter stehlen als ein junger Mitarbeiter. Warum wird denn die Selbstverständlichkeit, den Arbeitgeber nicht zu bestehlen oder der Umstand sich über sechszehn Jahre nicht erwischen zu lassen, zu Gunsten des Arbeitnehmers ausgelegt.“

Das Urteil ist damit eine klassische Fehlentscheidung, dem Gericht kann empfohlen werden, doch noch einmal in die Bibel zu schauen und sich an Gott und seiner klaren Haltung zum Thema „Früchtediebstahl“ ein Vorbild zu nehmen. Eine ganz andere Frage ist:

Warum hat die Fleischverkäuferin keine Wurstwaren in dem Supermarkt verspeist?

War die Mitarbeiterin vielleicht daran beteiligt, abgelaufene Fleisch- und Wurstwaren einfach um zu packen und dann mit einem neuen Verfallsdatum zu versehen? Diese Praxis soll ja üblich sein…..Wusste die Mitarbeiterin zu viel? Musste die Mitarbeiterin deshalb zum Obst greifen?

"Auf der anderen Seite: man weiß nicht was richtig oder falsch ist...., die Juristen tun sich mit Abgrenzungen schwer", so Dr. Schulte, Thomas, Rechtsanwalt in Berlin zum Thema: Diebstahl am Arbeitsplatz

Zusammenfassung auf Französisch:

Dr. Schulte sur le droit du travail - Voler ne conduit pas à la résiliation ou quand même?

Tribunal du travail de Francfort (Az 18 Ca 1687/05) : Voler ne conduit pas à la résiliation - nouveau jugement : le vol des employés ne justifie pas en tout cas le licenciement !

Une vendeuse de viande a mangé 120 grammes de raisin dans le lieu de travail et ne les a pas payé. Ensuite, cette dame a été résilié sans préavis de la direction de supermarché. Le recours devant le tribunal du travail de Francfort, cependant, a été un succès. Le licenciement était inefficaces selon les juges.

En respectant l`équilibre des intérêts il ne faut pas oublier que, même si une violation grave du contrat serait présent, mais aucun licenciement était justifié.

Il faut toujours voir le cas concret.


Autor:
Patrycja Mika

Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika
Autor odpowiada za treść publikacji.

Status: Rechtsanwältin (adwokat według prawa niemieckiego) Patrycja Mika jest partnerką kooperacyjną kancelarii prawniczej „Dr Schulte i prawnicy”

Email: mika@dr-schulte.de
Web: http://www.dr-schulte.de/blog/Patrycja-Mika.html


Dziedziny prawa:

 • Prawo handlowe i gospodarcze
 • Prawo bankowe i rynkόw kapitałowych
 • Prawo cywilne – gospodarcze
 • Ochrona danych osobowych
 • Ochrona inwestorόw
 • Prowadzenie procesów

Vita:

 • Urodzona w Polsce, matura w II Liceum Ogόlnokształcącym w Opolu
 • Studia na Freie Universität Berlin
 • Szkoła Polskiego Prawa na Humboldt Universität Berlin
 • Aplikacja w Kammergericht Berlin
 • Kancelaria Dr. Schulte und Partner w Berlinie
 • Kancelaria Zarębski, Zapotoczny, Boruszek S.p w Opolu
 • Członkostwo w Izbie Adwokackiej w Berlinie (Rechtsanwaltskammer Berlin) od 2012 r.

Opis:

Rechtsanwältin Patrycja Mika jest wspόłpracownikiem Kancelarii Dr. Schulte & Partner Rechtsanwälte mbB , wspierającą zespół swoim doświadczeniem z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego.

Do obszaru jej zainteresowań należy szczególnie polskie i niemieckie prawo gospodarcze, cywilne oraz prawo rynkόw kapitałowych.

Rechtsanwältnin Mika zajmuje się w szczegόlnosci zakładaniem spόłek kapitałowych oraz doradztwem prawnym związanym z prowadzeniem spόłek, przygotowaniem i analizą umόw handlowych w języku polskim i niemieckim, prowadzeniem sporόw gospodarczych, ochroną inwestorόw, konsumentόw oraz kredytobiorcόw.


Data wstawienia publikacji:
2015-07-23
www:
Oryginalna treść publikacji w języku niemieckim

Kontakt:
Aktenzeichen! Juristische Informationen aus Berlin UG
vertreten durch Thomas Schulte
Malteser Straße 172
12277 Berlin
Telefon: 03071520670
Telefax: 03071520678
redaktion@rechtkommentar.de
Internet: http://www.rechtkommentar.de

Kancelaria działa na niemieckim rynku prawnym już od ponad 15 lat. Specjalizuje się ona w przepisach prawnych niemieckiej ustawy prawa bankowego, prawa lokat kapitałowych, przepisów prawa upadłościowego i naprawczego, prawa ochrony konkurencji oraz prawa umów. Nasza kancelaria wykazuje się także dużą skutecznością w dziedzinach: niemieckie prawo karne oraz niemieckie prawo postępowania karnego. Swoją ofertę kancelaria powiększyła o ofertę dla polskich firm, przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych poszukujących odpowiedzi na pytanie: jak założyć legalnie działalność gospodarczą w Niemczech. Kancelaria Dr. Schulte i wspólnicy posiada dwa biura na terenie Berlina. Lokalizacje biur kancelarii w Berlinie znajdziecie Państwo w naszym Impressum.

Oferujemy stałą obsługę, jak również pomoc w rozwiązywaniu problemów prawnych każdego rodzaju.

Wykorzystując nasze centralne położenie w Niemczech oraz wieloletnie doświadczenie specjalizujemy się również w polsko - niemieckim obrocie prawnym. Współpraca z polskimi i niemieckimi adwokatami oraz specjalistami w innych dziedzinach pozwala nam świadczyć usługi prawne na najwyższym poziomie. Zakres pomocy prawnej, jej strategię oraz zasady wynagradzania ustalamy każdorazowo indywidualnie z klientem. W relacjach z klientami nasi prawnicy oferują indywidualne podejście i zaangażowanie. Naszą dewizą jest skuteczność.

otwórz artykuł na nowej stronie
Pierwsza 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Następna Ostatnia